Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Tenczyn

P1160629

Orkiestra Dęta OSP Tenczyn powstała z inicjatywy w roku 1927, z inicjatywy Ochotniczej Straży Pożarnej       w Tenczynie i Koła Młodzieży „WICI”
Kapelmistrzowie Orkiestry Dętej od 1927 roku:

1. Michał z Doliny (Kasinka Mała)
2. Jan Kotarba (Mszana Dolna)
3. Józef Flaga – od 1937r. do 1939r.
4. Józef Szczepaniec – od 1945r.  do 1949r.
5 Józef Jędrysek – od jesieni 1949r. do 1996r.
6. Andrzej Jędrysek – od 1996r. do 2000r.
7. Andrzej Stojewski – od 1996r. do chwili obecnej

Początkowo orkiestra grała niewiele, a wojna całkowicie przerwała jej działalność.
Jeden z pierwszych publicznych występów po wojnie miał miejsce w roku 1948, podczas poświęcenia motopompy a Kasince Małej.
Od 1949 roku orkiestrę prowadził społecznie Józef Jędrysek, który rozpoczął pracę praktycznie od organizowania orkiestry po raz drugi. Werbował nowych członków, ucząc ich gry na instrumentach od podstaw. Zdobywał nowe instrumenty i repertuar. Wykonał mrówczą pracę rozpisując nuty na sekcje              i poszczególne instrumenty. Dzięki Jego wielkiemu zaangażowaniu, orkiestra w tym czasie rozkwitła.
W roku 1996, z inicjatywy Andrzeja Jędryska i Andrzeja Stojewskiego, w Szkole Podstawowej  w Tenczynie, zebrano dzieci wykazujące zdolności muzyczne i zaangażowanie społeczne. Zorganizowano naukę gry na instrumentach i tak krok po kroku powstawała Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Tenczyn. Była to w owym czasie najmłodsza w powiecie i województwie orkiestra dęta. Jej kapelmistrzem został Andrzej Stojewski.
Okres kiedy w Tenczynie działały dwie orkiestry trwał dość krótko. Członkowie „starej” orkiestry odchodzili,    a pozostałych wchłonęła „młoda” orkiestra. Oficjalna nazwa „nowej” orkiestry brzmi Orkiestra OSP Tenczyn. Kapelmistrzem jest p. Andrzej Stojewski, zaś prezesem p. Bogdan Rekucki.
Orkiestra Dęta OSP Tenczyn jest jedną z najbardziej aktywnych orkiestr w powiecie myślenickim. Jest laureatem licznych konkursów i przeglądów, zdobywcą wielu prestiżowych nagród.
Niezapomnianym przeżyciem było granie na audiencji u Papieża Jana Pawła II w Watykanie. Ważnym wydarzeniem w działalności orkiestry była oprawa muzyczna Pucharu Świata w skokach narciarskich             w Zakopanem w roku 2002r. Koncertowała również w Rzymie, Monte Cassino, Padwie, Medjugorie, Wiedniu, Mariazell, Eger, Miszkolcu, Zakopanym, Ustce, Krakowie i wielu innych miejscach. Występy Orkiestry Dętej OSP Tenczyn stanowią oprawę świąt patriotycznych, gminnych i kościelnych w gminie Lubień i atrakcje wielu wydarzeń kulturalnych nie tylko w gminie, powiecie ale w całej Małopolsce.

Orkiestra liczy około 40 muzyków, a w swoim repertuarze posiada standardy muzyki rozrywkowej, utwory marszowe, patriotyczne i religijne.